Переоцінка активів у рамках складання звітності з МСФЗ
Тел.:(067) 282 55 11, (067) 406-65-82
- Вступ
У розвиненому суспільстві одним із важливих завдань фінансового менеджменту є вдосконалення змісту фінансової звітності, що складається за даними бухгалтерського обліку. Дані фінансової звітності необхідні зовнішнім (інвесторам, кредиторам) та внутрішнім (власникам, топ-менеджерам) користувачам для прийняття економічно зважених рішень та адекватного управління конкретною організацією. А щоб управління було ефективним, необхідно вміти керувати вартістю підприємства, при цьому, першочергово, необхідно визначати цю вартість, складовою якої є вартість активів, поточне значення якої встановлюється у слідстві проведення періодичних переоцінок активів.
Регулярна переоцінка основних засобів проводиться з метою приведення їхньої вартості до її реального ринкового рівня. Нерівномірна динаміка ринкових цін на окремі елементи основних фондів призводить до спотвореного уявлення про реальну вартість вже діючих основних фондів, а отже, до спотвореного визначення суми амортизаційних відрахувань, собівартості товарів чи послуг, рентабельності.
Точна інформація про вартість активів не тільки дозволяє судити про фінансове становище підприємства, приймати обґрунтовані рішення, пов'язані з його господарською діяльністю, а й вартість основних засобів – це база для розрахунку податку на майно та амортизаційних відрахувань.
Під впливом інфляції балансова вартість основних засобів може суттєво відхилятися вартості їх відтворення за сучасних умов. Усунути цю невідповідність дозволяє переоцінка. Таким чином, переоцінка, якщо розглядати її наслідки у комплексі, є дуже дієвим механізмом управління показниками фінансового становища організації. Крім того, бухгалтерська звітність у частині подання інформації про наявність основних засобів стає достовірнішою: об'єкти відображаються не в витратній, а в ринковій оцінці.
- Законодавча База
Однією із тенденцій розвитку законодавчого та методичного забезпечення формування бухгалтерської (фінансової) звітності в Україні є використання міжнародного досвіду. Наразі в країні відбувається реформування бухгалтерського обліку відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності, затвердженого Законом України №3332-VI про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 12.05.2011р. Даний законодавчий акт регулює порядок переходу учасників ринку на Міжнародні стандарти (МСБО-МСФЗ).
- Міжнародні Стандарти
Система міжнародних стандартів фінансової звітності з IFRS (МСФЗ) створена для уніфікації принципів та методик бухгалтерського обліку, що використовуються компаніями різних країн для складання фінансової звітності. Для того щоб скласти звітність, яку адекватно сприймають та розуміють користувачі різних країн, створено та вдосконалюються міжнародні стандарти фінансової звітності. Вони покликані зблизити правила її складання та процедури підготовки та подання відомостей про діяльність тієї чи іншої компанії.
- Незалежні Оцінювачі
Незалежні оцінювачі залучаються для проведення переоцінки в рамках проектів МСФЗ у таких випадках:
-
- ● оцінка необоротних активів при першому застосуванні МСФЗ (IFRS 1);
● оцінка основних засобів при виборі моделі обліку основних засобів за переоціненою вартістю (IAS 16);
● оцінка активів та інших показників з урахуванням договорів оренди (лізингу) (IAS 17);
● оцінка інвестиційної (комерційної) нерухомості (IAS 40);
● оцінка активів та зобов'язань підприємства, що входить до складу консолідації при врахуванні операцій з об'єднання бізнесу (IFRS 3);
● оцінка фінансових активів та зобов'язань (IAS 32, IAS 39);
● оцінка активів при товарообмінних операціях (IAS 16, IAS 18);
● для оцінки чистої вартості продажу цінності використання при визначенні знецінення активів або одиниці генеруючої грошові потоки (IAS 36);
● з метою оцінки ліквідаційної вартості основних засобів (IAS 16);
● з метою оцінки необоротних активів, призначених для продажу (IFRS 5);
● з метою оцінки можливої чистої продажної ціни запасів (IAS 2).
- ● оцінка необоротних активів при першому застосуванні МСФЗ (IFRS 1);
- Ціни та Терміни
Ціни та терміни виконання робіт з переоцінки активів у рамках складання звітності з МСФЗ сильно відрізняються залежно від виду об'єкта, тому визначаються індивідуально під час укладання договору на надання послуг.